kennel
Oldywell
JACK & PARSON
RUSSELL TERRIER
& KUTSIKAKOOL / AGILITY

NATALI

Hei! Olen Natali ja koos minuga on pildil minu esimene agilitykoer jackr russell'i terjer Oliver.
aprill 2011
ALGUS
Agilitytreeningutega alustasime sügisel 2009 Korteklubis Säde (Tartu). Olli oli siis 9-kuune ohjeldamatu kutsikas, kelle jaoks ükski agilitytaksitus ei valmistanud raskusi. Ta oli kiire ja mina oskamatu. Meil läks mitu aastat aega enne, kui leidsime mõlemale sobiva koostöökeele. Kiire, väsimatu ja isepäise terjeriga agilityoskuste õppimine ja lihvimine oli paras väljakutse. Selleks, et õnnestuda pidin lühikese ajaga omandama palju tarkusi, suutma olla usaldusväärne partner kiirele neljajalgsele sõbrale. Järjepidev õppimine, treenimine nii agilitytreeningutel kui ka kodus ja õues olid tulemuslikud. Meie koostöö Olliga hakkas sujuma ja meist mõlemast said kirglikud agilityfännid. Lisaks agilityle õpetasin koerale ka trikke, mis suurel määral aitasid kaasa teineteise paremale mõistmisele, keskendumise ja märkamisoskuse arengule.

VÕISTLUSKOGEMUS OLIVERIGA
Agilityvõistlustega A1 alustasime Olliga novembris 2010. Koer oli kiire ja esimestel võistlustel vaevalt jõudsin Ollile järele.  Võistlustuhinas ununesid õiged juhtimisvõtted, minu ja koera ärevusseisund oli kõrge, tegime vigu, aga nautisime jookse, sest kõige tähtsam oli feeling joostud rajast ja isiklikud õnnestumised ja võidud koostöös koeraga.
 Siin on video Pärnu A1 agilityvõistlusest 18. juunil 2011 (kohtunik Peteris Akimovs Lätist).

 Siin on video Haapsalu A1 agilityvõistlusest 23. juulil 2011 (kohtunik Henri Luomala Soomest).

Need alguse videod toon näiteks, et julgustada algajaid agilityhuvilisi. Vigadest õpib kõige paremini. Tähtis on, et säiliks motivatsioon ja tahe järjepidevalt töötada oma parima sõbraga.
Treenides Oliveri oli suureks väljakutseks õpetada talle kontaktpindu: poomi, A-tõket, kiike - kiire terjer arvas, et kontaktpinnad on ülehüppamiseks ja 2on2off meetod ei töötanud võistlusolukordades. Raske oli saavutda, et raja läbimisel jääksid tõkkepulgad püsima. Oliver oli kiire jooksja ja tõkkepulgad jäid talle lihtsalt ette ning ta sageli lammutas rajal. Loomulikult ka minu kui algaja juhtimisstiil ei soodustanud radade läbimist puhtalt. Probleemiks oli ka stardis püsimine ja sellest tulenevalt ka rajale täielik keskendumine - õppisin startima koos koeraga.
Üleminekuks A2 vajalikud puhtad rajad saime joostud juuliks 2011. Tõsine treening Säde koerteklubi toetavate agilitytreenerite ja külaliskoolitajate juures soodustas meie võistluspaari arengut. Oliveri tugevusteks on olnud: ülim entusiasm ja väsimatus, kiirus, välkkiire reageerimine, suurepärane kontakt koerajuhiga, tihedad pöörded, jõuline poomi ja A-tõkke läbijooksmine, perfektne slaalomisse sisseminek iga nurga alt olenemata koerajuhi positsioonist.
Video A2 agilityvõistlusest Pärnus 27.05.2012 (kohtunik Anne Tammiksalu, puhas rada, kiirus 4,67 m/s).
 Video A2 agilityvõistlusest Helsingis SyysSkabat 2012 (kohtunik Hans Fried Austriast). See oli üsna keeruline hüpperada, mille läbisid vähesed võistluspaarid. Muidu edukas rada, välja arvatud DSQ viimasel takistusel.

Edasijõudnute klassis A3 võistleme Olliga novembrist 2012. Rajad läksid keerulisemaks. Edasist arengut toetasid tugevasti osalemine erinevatel agilityseminaridel tugevate agilitytreenerite juhendamisel ning järjepidev võistlustel osalemine nii Eestis kui ka välismaal.
Mida aeg edasi, seda paremini oskasin mina koera treenida ja juhtida. Treenimine ja võistlemine Oliveriga muutus igati nauditavaks. Õppisime ümber 2on2off kontaktid läbijooksvateks (otsimine kontaktpinna lõpus), tõkkepulgad enamasti jäid püsima, jõudsin joosta koeraga ühes tempos, rada püsis meeles ja enesekindlust tuli tublisti juurde.
 Video A3 agilityvõistlus Helsingis SyysSkabat 2013 (kohtunik Ritva Herrala Soomest), puhas rada, III koht 26 võistlejast.

 Video A3 agilityvõistlus Tallinnas 19.10.2013 (kohtunik Harri Huittinen Soomest), puhas rada, I koht 28 võistlejast, kiirus 4,83 m/s.

Oleme Oliveriga osalenud ka kahel suurel rahvusvahelisel agilityvõistlusel:
International All Breeds Cup 2013 Poolas (kus individuaalarvestuse agilityrajal saime esikoha ja SuperG tunnelijooksus oli Ollil kiireim aeg ja neljas koht ühe tõrke tõttu)
ja Moravia Open 2013 Tšehhimaal.
International All Breeds Cup 2013 Poolas

 Video Moravia Open 2013 (kohtunik Jan Egil Eide Norrast). Kiirus 4,44 (3. aeg, kuid kaks viga rajal), 21/46.

Jaanuaris 2014 katkes Oliveri agilitysportlase karjäär. Koer sai rängalt vigastada autoõnnetuses. On ime, et ta elab, on meiega koos. Taastumine oli pikk ja vaevarikas. Oleme siiralt tänulikult Oliveri ravinud loomaarstidele ja sõpradele-toetajatele. Oliver on uskumatult vapper ja elujõuline koer - ta sai hakkama ja nüüd kasutab ta täisväärtuslikult kolme jalga ning teeb agilitytrenni hobi korras.
september 2014 / Foto Tatjana Bodricka

VÕISTLUSKOGEMUS ENDYGA
Endy on väga tubli ja püüdlik agilityrussell. Tema alustas agility rühmatreeninguid umbes aastaselt. Enne seda õppis ta kodus erinevaid trikke, pöördeid, tunnelit, puudutamist jm. Endy oli alati kaasas, kui käisime Oliveriga erinevatel võistlustel.
Agilityvõistlus Riias 27.07.13. Kohtunik Vytautas Guobys (LT) Endyl A0-s puhas rada ja III koht, Oliveril A3 kolmas koht
Endyle meeldib agility väga. Tema lemmiktakistused on tunnelid, slaalom, poom ja A-tõke. Endyle ei meeldi hüpata tõkkeid. Oleme harjutanud usinasti hüppetehnikat ja väga loodan, et aja jooksul asi muutub paremaks ja Endy õpib paremini hüppama. Tundub, et ta ei usalda tõkkeid ning alustab hüpet liiga kaugelt, hüppab kõrgelt ja tagajärjeks on hüppel langenud tõkkepulk. Mida kiirem on rada ja mida vähem aega jääb koeral sammu sättimiseks enne tõkkehüpet ning mida kindlam olen juhtimisel, seda paremini õnnestuvad Endy hüpped. Seetõttu hakkasin ka Endyle kontaktpindu ümber õpetama 2on2off'lt jooksukontaktideks. Liikumine rajal on siis sujuvam, kiirus suurem ja hüpped veidi paremad.
   
Endy on võitnud Eesti tunnelite karikasarja 2014 algajate klassis III koht! Võistleb hetkel A1 võistlusklassis ja aitab mind, kui annan triki- ja agilitytreeninguid.
Meie saavutused võitude ja tiitlite osas pole suured. Tähtis on see, et meile meeldib agilitysport. Meie isiklikud saavutused ja võidud on kõige olulisemad.
Video agilityvõistluselt "ROYAL CANIN VASARA" Leedus Šauliais 29.06.14, kohtunik Anne Savioja Soomest.

Video agilityvõistluselt Tartus, HY1, kohtunik Marjo Heino Soomest, puhas rada, I koht.



TRIKI- JA AGILITYTREENERI TEGEVUS
Veebruarist 2014 alustasin agilitytreeneri praktikat Tartu Koerteklubis Säde.  Ka minu põhitöö on seotud konsultatsioonide, nõustamise ja koolitustega. Pikajaline koolitaja kogemus toetab mind ka treeneritöös.
Mõned minu õpilased võistlevad algajate klassis ja olen nende üle väga uhke.
Agilitytreeningutest saab lugeda Koolituse rubriigist.